Megjelent az idei Globális Béke Index, amely a világ 163 országát állítja sorrendbe a külső-belső konfliktusok és a közbiztonság állapota alapján.
A világ mely részén kell az utazóknak a legkevésbé válságoktól és konfliktusoktól tartaniuk? Erre ad választ a Global Peace Index (Globális Béke Index), amelyet évente állít össze az ausztrál székhelyű Institute for Economics and Peace. Ennek során olyan tényezőket vesznek figyelembe, mint a belső és külső konfliktusok, bűnügyi statisztikák, terrorizmus, erőszakos tüntetések, a szomszédos országokhoz fűződő viszony vagy az ország militarizálása – írja ismertetőjében a reisereporter.de.
Az idei GPI egyik szomorú megállapítása, hogy a világban 2022-höz képest még kevesebb a békesség.
Európa az ukrajnai háború és más problémák ellenére azonban továbbra is a legbékésebb kontinensnek számít. A világ legnyugodtabb országa – mint eddig minden évben a GPI 2008-as, első megjelentetése óta – Izland.Bár az ország összeredménye enyhén romlott a gyilkossági ráta emelkedése és egy tervezett terrortámadás miatt, ez sem tudta leszorítani az első helyről.
Az összeredmény a második helyezett Dániánál is romlott valamennyit 2023-ban, az ország mégis tudott javítani a tavalyi harmadik helyezéshez képest. A dobogó harmadik fokára idén Írország került, amely tavaly még a második helyen állt.
Magyarország is szerepel a világ húsz legbékésebb országa között, amelyek az alábbiak:
1. Izland
2. Dánia
3. Írország
4. Új-Zéland
5. Ausztria
6. Szingapúr
7. Portugália
8. Szlovénia
9. Japán
10. Svájc
11. Kanada
12. Csehország
13. Finnország
14. Horvátország
15. Németország
16. Hollandia
17. Bhután
18. Magyarország
19. Malajzia
20. Belgium
A húsz legbékétlenebb ország
A lista alján sok afrikai ország található, de európai és ázsiai országok is képviseltetik magukat. A legrosszabb helyezést pedig Afganisztán kapta:
1. Nigéria
2. Mianmar
3. Pakisztán
4. Törökország
5. Irán
6. Észak-Korea
7. Burkina Faso
8. Etiópia
9. Közép-afrikai Köztársaság
10. Mali
11. Irak
12. Szudán
13. Szomália
14. Ukrajna
15. Oroszország
16. Kongói Demokratikus Köztársaság
17. Dél-Szudán
18. Szíria
19. Jemen
20. Afganisztán