A napfény alapvető szerepet játszik a testi és lelki egészségünk fenntartásában, elősegíti a D-vitamin termelődését, amely erősíti a csontokat és az immunrendszert. Emellett a napfény javítja a hangulatot, gondoljunk csak a hosszú, sötét téli hónapkra. Sokan úgy tartják, hogy a brit szigetek éghajlata és esős időjárása miatt a legkevésbé napos hely, de messze nem az angolok azok, akik a legkevesebb napfényt kapják.
A statisztikák szerint az Egyesült Királyság évente átlagosan mindössze 1 530 órányi napsütést kap, ami napi 4,19 órának felel meg. Nem csoda, hogy sokan panaszkodnak a borús idő miatt.
A legsötétebb hónap ott is egyértelműen december, mindössze 49 órányi napsütéssel, míg a legnaposabb május 193,5 órával, amit szorosan követ július 192 órával, írja a secretldn.com.
De hol van még ennél is kevesebb napsütés?
Igaz, az Egyesült Királyság helyzete sem túl fényes, de van néhány ország, ahol még kevesebb napsütés jut az embereknek. Egy felmérésből kiderült, hogy a Feröer-szigetek a világ legkevésbé napos helye, ahol decemberben mindössze 6 órányi napsütés van az egész hónapban. Júniusban, a legnaposabb hónapban is csupán 125 órát süt a Nap.
Íme a lista:
- Feröer-szigetek: 840 óra/év
- Izland: 1 320 óra/év
- Saint Pierre és Miquelon (saját önkormányzattal rendelkező francia tengerentúli terület Kanada partjainál): 1 427,3 óra/év
- Írország: 1 453 óra/év
- Egyesült Királyság: 1 530 óra/év
- Belgium
- Egyenlítői Guinea
- Svájc
- Lengyelország
- Litvánia
És kik élvezik a legtöbb napsütést?
Ezzel szemben a világ legnaposabb országa Egyiptom, ahol évente 3 756,4 órát süt a Nap. Február az egyik „borongósabb” hónap, de még ekkor is 257,5 órányi napsütés éri az országot.
A legnaposabb országok listája így alakul:
- Egyiptom
- Namíbia
- Szudán
- Egyesült Arab Emírségek
- Omán
- Botswana
- Eritrea
- Csád
- Mauritánia
- Ciprus