Budafok kevésbé ismert arca

Budafok kevésbé ismert arca

Az „Idegenvezetők világnapját” minden évben február 21.-én tartják, melynek keretében a Budapesti Kereskedelmi és Ipar Kamara különleges, máskor nem bejárható buszos utakat szervez Budapesten olyan nevezetességekhez, melyek méltatlanul háttérbe szorulnak a főváros turisztikai látványosságai között.

Ezúttal Budafokot, Budapest „Bornegyedét” vettük szemügyre, ide látogató vendég szemével. Bár a „Pincejárat” kapcsán már az egyes kiemelkedőbb látnivalókat, pincéket érintettük, most buszos turistaként átfogóbb képet kaptunk Budafokról.

Budafok történelme elválaszthatatlan a szőlőtől és a kőbányászattól, igaz ezek részben összefüggnek. Régen innen termelték ki a követ a főváros középületeinek többségéhez, hatalmas vájatokat, bányarendszereket hagyva maguk mögött, melyet aztán későbbi időkben számtalan módon kihasználtak.

Egy részükben lakásokat alakítottak ki, melyben eleinte maguk a bányászok, későbbi időkben más lakósság is betelepült. Egy ilyen barlanglakás a mai napig teljesen ép és eredeti állapotában látogatható, a „Pincejáratok” alkalmával ingyenes busz is visz hozzá, egy korábbi cikkünkben magunk is részletesen bemutattuk.

Viszont sokkal ismertebb és elterjedtebb újrahasznosítása ezeknek a bányáknak a borászatban köszön vissza, hiszen a hatalmas pincerendszerek remek lehetőséget kínáltak a borok és pezsgők készítéséhez, tárolásához. Nem véletlen, hogy a nagy magyar pezsgőgyárak szinte kizárólag Budafokhoz köthetően, a világhíres Törley gyár a mai napig itt működik, látogatható, csak ajánlani tudjuk, érdekes.

A polgárosodás útjára lépett városrész a mai napig megőrizte hangulatos kertvárosias képét, a hajdani pezsgő gyárosok és kereskedők lakásait rejtő utcák a mai napig kellemes sétára invitálnak.

Nem hagyhattuk ki a Városháza épületét sem, mely egy gyönyörű park szélén található, egyből Budafok óvárosi része mellett, és valamikor az önálló Budafok település önkormányzatának épülete volt. A 19. században épült épület előbb szappangyár, majd sósborszeszgyár lett, míg nem 1926-ban átépítések után az önkormányzat hivatalának tulajdonába került.

De térjünk vissza a borokhoz, hiszen utunk erre épült! Abba jobb nem is belemenni, hogy a szocialista időkben mi folyt a budafoki pincejáratok falai között, bor és pezsgőgyártás címén, ezek emlékét még sok helyen őrzik a csempézett betonból készült óriástárolók.

Szerencsére a rendszerváltást követően ezeknek vége lett, a hatalmas, több kilométeres pincerendszereket elkezdték kiárusítani. Lett ahol gombát tenyésztettek, amiből raktár lett, sajnos olyan is, ami elhanyagolódott, de az utóbbi években a legtöbb új, gondos gazdára lelt, és ha a legtöbbjében már borkészítés nem is folyik, de tárolás és értékesítés igen.

Aki egyértelműen megőrizte végig az eredeti mivoltát, az a Törley pincészet, melyet korábban említettünk, de az ország több részéről is települtek ide neves pincészetek, hozva magukkal remek nedűiket. Ezeket a „Pincejárat” –ok során (minden hónap első szombatján) bárki felkeresheti, és javasoljuk, tegye is meg, pompás borokat fogyaszthatunk tökéletes szakvezetés, és családias hangulat mellett.

Mi most viszont a „Borvárosba” jártunk, amit Záborszky Pincészet néven találhatunk meg a programok között és az internet világában, mely a kb 120 kilométernyi Budafoki pincerendszer központjában, mintegy 4 kilométeren várja a vendégeket. A Záborszky Pincészet névadója Budafok első polgármestere Záborszky Nándor, akinek munkássága előtt kíván tisztelegni a tulajdonos, Békési Imre.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 70

A pincerendszer egy része látogatható, aminek több különleges attrakciója is, van, ugyanis itt nem egy működő pincészetben vagyunk, és tárolás sincs, hanem részben múzeum, részben vendéglátó egység, amit már mi magunk is részletesen bemutattunk régebben.

A „Mesterségek utcájában” élethű bábuk és tárgyi emlékek segítségével mutatják be a hajdani mesterségeket, amik jellemzőek voltak Budafokra, vagyis 1886- ig Promontorra, ahogy addig hívták. Az ősi nevet ma a Borlovagrend viszi tovább nevében, de rendszeresen találkozunk vele Budafok kapcsán.

Igazi kuriózum a „Muzeális hordósor”, mely egy nagyméretű hordókból álló különleges gyűjtemény. A hordók elejét faragások díszítik, és olyan különlegességeket is találunk köztük, mint az ovális vagy a tojásformájú hordó.

Aki szeretné megismerni Magyarország borvidékeinek jellegzetes présházait, annak egy lépést sem kell tennie, hiszen a vendéglátásra használt térben, vagy a „Borutcában” egy helyen megtalálja 10 történelmi borvidékünk épületeit, mintha egyetlen utcára költöztek volna.

A skanzen szerűen megépített utca egyben a Borváros vendéglátás tere is, a csoportok, és az előre bejelentkezők itt cigányzenés, néptáncos hagyományos vacsorát fogyaszthatnak, igazi autentikus hangulatban.

Ki kell emelni még a komplexum különleges történelmi emlékhelyét is, a részben felújított „Pestis kápolnát”, mely az 1739-ben tomboló pestis időszakában épült. A pincék felett, a sziklába vésve hozták létre, melyet ma lépcsőkkel közelíthetünk meg.

1739. június 2-án pestis gyanújával lezárták Promontort, a mai Budafokot. A járványban sokan életüket vesztették, a kapucínus barátok a mészkőfalba vájt kórházban és kápolnában segítették a rászorulókat, amely a mai Borváros felett található. Az épülethez lépcső vezet fel, amely egy nyitott folyosóba torkollik. A kapucínosok a magasra vájt ablakokból prédikáltak, így elkerülhették a fertőzöttökkel való közvetlen kapcsolatot. A védelemért fohászkodó emberek imája a pestiskápolna mennyezetén lévő ikonban testesül meg.

A Pestis kápolna is látogatható előre egyeztetett időpontban, illetve „Pincejáratok” alkalmával, érdeklődni a www.borvaros.hu oldalon lehet.

Természetesen még ezernyi látványosság, érdekesség várja a Budafokra kilátogató turistákat, és a borászattal, helyi „borvilággal” kapcsolatban is rengeteg érdekességet hallottunk a városrészt remekül ismerő, és nagyon lelkiismeretes Vágvölgyi Anikótól, de nem lehet mindent leírni, javasoljuk, inkább keressék fel Budapest Bornegyedét, és vegyenek részt a különféle rendezvényeken, és ismerjék meg személyesen!

Remek alkalom lesz erre pont a mostani szombat, március 1, amikor ismét indul a „Pincejárat”! www.bornegyed.hu

Translate »