Az „Idegenvezetők világnapját” minden évben február 21.-én tartják, melynek keretében a Budapesti Kereskedelmi és Ipar Kamara különleges, máskor nem bejárható buszos utakat szervez Budapesten olyan nevezetességekhez, melyek méltatlanul háttérbe szorulnak a főváros turisztikai látványosságai között. Az egyik ilyen út idén Kőbánya különlegességeihez vezetett, melyen magunk is részt vettünk kíváncsiságból, mi is rejtőzhet a néphit szerint ipari és Kínai városrész területén.

Sajnos a sok régi, többségében igazából műemlék, vagy műemlék jellegű gyárból, üzemből, irodaházakból, épületekből rengeteg megsemmisült, lebontásra került már, de még van néhány, mely egyre romló állapotban várja a remélhetőleg újra fényes jövőjét.

De nézzük inkább azokat, melyek újra, vagy még mindig eredeti szépségükben, funkcionalitásukban várják az érdeklődő turistákat! Mert szerencsére azért van bőven ebből is!

Viszont mielőtt útra kelnénk, pár gondolat Kőbányáról. Az elnevezés nem véletlen, hajdan rengeteg követ bányásztak a vidéken, keresztül-kasul van barlangokkal, vájatokkal a terület. De nem csak a kő volt itt domináns, hiszen remek agyag is rendelkezésre állt, aminek köszönhetően a budapesti téglagyártás központja is volt.

Ma nem is gondolnánk, hogy hajdan itt hatalmas szőlőültetvények voltak, melyek helyét csak a minden elpusztító járvány után vette át a sörgyártás, mivel az itt levő barlangok, bányák vájatai remek klímát jelentettek a sörnek, és jó minőségű forrásvizet is rejt a föld.

Az meg aztán véletlenül sem jutna az eszünkbe, hogy hajdan ez volt a fővárosi sertés tenyésztés és elosztás központja, évente sok százezer állat növekedett itt, európai viszonylatban is kiemelkedő technikai és állataratási színvonalon! Mára nyoma sem maradt…

Ezekről, és sok más érdekességről többet megtudhatunk a https://www.facebook.com/KobanyaiHelytortenetiGyujtemenyBaratiKore oldalon, vagy ha ellátogatunk a múzeumba. De mi most akkor induljunk el a buszunkkal és nézzünk körül!

Bár a kerület határát jelenti, de mindenképpen meg kell említeni a Fiumei úti sírkert, mely szinte kötelező zarándoklat lenne minden magyar számára, hiszen a nemzetünk nagyjai itt vannak eltemetve. Műemléki védettségű kripták, síremlékek, mauzóleumok sorakoznak a Kőbányai téglagyárból kikerült téglákból épült falak mentén, de az egész terület értékes sírokat rejt, melyeket térkép alapján fel lehet fedezni. Ugyan mi most idő hiányában ezt nem tudtuk megtenni, de korábbi cikkeinkben olvashattak már erről a különleges temetőről, és a weboldalukon is találunk információkat. www.fiumeiutisirkert.nori.gov.hu

A Kőbányai úton találjuk a hajdani Vasúti gépjárműtelep területén újravarázsolódott épületeket, melyek most „Eiffel csarnok” vagy Műhelyház néven az Opera tulajdonában vannak gyönyörűen felújított állapotban, amit nem csak raktáraknak és stúdióknak használnak, hanem az Opera színpadával megegyező méretű színpadával próbák, és előadások is zajlanak itt a 600 férőhelyes színháztérben. A múltjára egy gyönyörű régi gőzmozdony emlékezet jól látható módon az udvaron, és eggyel bent is találkozhatunk.

Viszont van egy gyár, ami 1907-es beindítása óta folyamatosan működik, és mindig is az ország és a főváros büszkesége volt! Ez nem más, mint a Richter Gedeon Gyógyszergyár, korábban Kőbányai Gyógyszergyár. A mára hatalmasra bővült gyártelepen, mely nagyon kevésbé emlékeztet a hajdani gyárra, egy kis emlékmúzeum őrzi a gyár és alapítója történetét, mely szigorú feltételekkel, de látogatható.

Van viszont egy, a Kőbánya ipari történelmét alapvetően meghatározó gyár, ami nem volt ennyire szerencsés, és nem maradt fent az utókornak, viszont a helyén, és emlékére épült látogató központ méltón őrzi nevét. Ez a Lechner téglagyár, melynek tégláiból fél Budapest épült, de a kereslet visszaesése elsöpörte.

Ma egy rengeteg érdekességgel, pincerendszerrel, látogatóközponttal, sőt újabban egy kézműves sörgyárral rendelkező központ létesült a helyén, egy olyan park területén, melyről nem is gondolnánk, hogy Kőbánya ipari részén van ilyen.

Mivel ez egy különleges és fontos hely turisztikailag, így a komplexum bemutatására egy külön anyagban visszatérünk. Addig is az érdeklődőknek: www.lechnerrendezveny.hu

Egyből a Lechner Rendezvényközponttal szemben találjuk a manapság egyértelműen legismertebb, és egyben egyik legöregebb és legnagyobb gyárkomplexumát, a Dreher sörgyárat, mely régebben Kőbányai sörgyár néven volt ismert.

A ma is teljes kapacitással működő gyár egy része látogatható, kis múzeuma, és a régi sörgyári részek vezetéssel látogathatók, érdeklődni a gyár weboldalán lehet. (www.dreherzrt.hu) Mivel ennek bemutatása is hosszúra nyúlna, és jelentősége is nagyobb pár mondatnál, így ezt is egy külön anyagban fogjuk ismertetni.

És mi minden vár még ránk Kőbányán, amire nem is gondolnánk? Nos érdemes kutakodni a weboldalakon, és felkeresni ezt a különleges városrészt úgy is mint turista, és rengeteg meglepetést és élményt fog tartalmazni számunkra!
