Pénteken kezdődik a Szentendrei Tavaszi Fesztivál

Pénteken kezdődik a Szentendrei Tavaszi Fesztivál

Március 17-én kezdődik és április 2-ig tart a Szentendrei Tavaszi Fesztivál, amelynek gerincét szóló és duó produkciók adják.

A műfaji sokszínűség és a minőség a Szentendrei Tavaszi Fesztivál védjegye, az idei programsorozat pedig művészpárosok előadásaira és önálló estekre épül – jellemezte a pénteken kezdődő rendezvényt a Szentendrei Teátrum vezetője. Lőrinczy György elmondta: a nehéz gazdasági helyzetből adódó kedvezőtlen körülmények új koncepció megalkotására inspirálták őket.

Olyan egy- és kétszemélyes produkciókat hívtak meg, amelyek közönségsikere garantálja, hogy a bevételből kigazdálkodhatók a költségek. Ezért lett a fesztivál szlogenje az „Egyedül vagy párosban egy káprázatos városban”.

Az előadások legfontosabb helyszíne a város kiváló akusztikájú színházterme a belvárosi könyvtár épületében.

Lőrinczy György beszélt arról is, hogy a fesztivált most is az országos programözön elé időzítették, de az előadások időtartama is igazodik az igényekhez, így például a fővárosból érkezők is kényelmesen elérhetik az utolsó HÉV-et, illetve az előadások zömét a hétvégére tették.

A fesztivál március 17-én Rost Andrea operaénekes és Lukács Miklós cimbalomművész koncertjével indul, amelyen bemutatják új műsorukat: a zenei műfajokat átjáró előadásban Händeltől a klezmer dalig, Erkeltől a magyar népdalokig ível a kínálat.

Karinthy Ferenc Dunakanyar című egyfelvonásosa a 2021-es szentendrei premier óta fut nagy sikerrel, Szinetár Dóra és Makranczi Zalán kettősét a Szamos cukrászda Klimt Termében láthatja a közönség. Nagy Sándor virtuóz produkciójában, a Teltház című vígjátékban csaknem negyven karakter kel életre. Falusi Mariann és a Sárik Péter Trió népszerű, közkedvelt magyar dalokat dolgoz fel jazzre hangszerelve.

Pokorny Lia zenés LIAisonjában 15 nő 15 története elevenedik meg, Kéméndi Tamás harmonikakíséretével. Bödőcs Tibor Meg se kínáltak című kocsmaáriájában hol nosztalgikus költőiséggel, hol sokkolóan ismerős világgal találkozhat a közönség Oszkár, a szobafestő tolmácsolásában, akit Thuróczy Szabolcs kelt életre.

Markó-Valentyik Anna bábművésznek a táncművészet és a bábos műfaj határán mozgó, felnőtteknek szóló előadása egyszerre mono- és kétszereplős dráma, hiszen a Polcz Alaine írásaiból merítő Alaine – Ideje a meghalásnak című darabban megjelenik a halál és a gyász kutatójának alakja is, akinek szövegeit Karády Katalin dalai tördelik.

A Kortárs&Balett Tánccsoport Szentendre előadását a négy őselem, a föld, a tűz, a víz és a levegő különböző formái, találkozásai és hatásai inspirálták.

A Fitos Dezső Társulat gyerekeknek szóló táncjátékában egy ütött-kopott, kerekeken guruló láda rejtelmeit kell kifürkészni A láda titka című előadásban, és szintén a kisebbeknek szól a No, megállj csak, Kancsil! című bábos előadás.

A Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) két kiállítóhelyen, a Kmetty Múzeumban és a Ferenczy Múzeumban várja a közönséget.

Egy szelet Teátrum címmel Paraszkay György fotóiból nyílik tárlat március 17-én a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban. A kiállítás híres magyar színészek Szentendrén készült fotóiból válogat, több évtizedet átölelve; az eseményt Keleti Éva Kossuth-díjas fotográfus köszönti.

Vélemény, hozzászólás?

Translate »